Egzamin CAE (Certificate in Advanced English)

Patrz też:
Dlaczego warto?
Jak przygotowuję do certyfikatów?
Moim zdaniem...
Ogólnie, czyli pytania i odpowiedzi
Zestawienie najpopularniejszych certyfikatów z języka angielskiego

 

Jeśli chciałbyś przygotowywać się u mnie indywidualnie do egzaminu CAE, patrz tutaj.

Jeśli jesteś spoza Kielc i chciałbyś, żebym Cię uczył za pośrednictwem skype, patrz tutaj.

 

W skrócie:

Egzamin CAE to drugi po FCE w kolejności jeżeli chodzi o trudność z egzaminów Cambridge ESOL (oczywiście, jeśli nie bierzemy pod uwagę PET i KET). Certyfikat ten jest bardzo popularny w Polsce i charakteryzuje się znacznie większą od FCE uznawalnością. Innymi słowy - CAE w przeciwieństwie do FCE już coś znaczy w realnym świecie.

Sesje organizowane są w centrach egzaminacyjnych British Council przeważnie 4-5 razy roku - przeważnie w kwietniu, czerwcu, październiku i grudniu. W Kielcach centrum egzaminacyjne znajduje się obecnie przy WSEiP na ul. Jagielońskiej (poprzednio była nim szkoła językowa International House).

Według standardów CEFR poziom egzaminu Certificate in Advanced English to C1 - a więc tzw. "poziom biegłości". Trzeba zdawać sobie sprawę, iż pomimo bardzo podobnego formatu, egzamin CAE jest znacznie trudniejszy niż FCE. Z mojej praktyki wynika, że przy standardowym tempie 1 rok to przeważnie trochę za mało, by przejść z poziomu "first" na "advanced". Faktyczna różnica pomiędzy oboma poziomami to jakieś 240 godzin zajęć na kursie.

Egzamin CAE, podobnie jak FCE składa się z pięciu modułów - reading comprehension (rozumienie tekstu pisanego) - 1 godzina 15 min, use of English (zintegrowane testy gramatyczno-leksukalne) - 1 godzina, writing (pisanie) - 1 godzina 30 min, listening comprehension (rozumienie tekstu słuchanego) - 40 min oraz speaking (mówienie) - 15 min.

Aby zdać egzamin na najniższą pozytywną ocenę - "C" - musisz uzyskać przynajmniej 60% punktów z całości (natomiast nie ma wymogu uzyskania 60% dla każdego modułu z osobna). Moim skromnym zdaniem nie warto jednak przystępować do egzaminu, jeśli nie czujesz że jesteś w stanie uzyskać przynajmniej 75% i ocenę B. Zważywszy, że kolejne 5% da Ci już najwyższą ocenę "A", warto chyba od początku mierzyć wyżej.

W porównaniu do wielu konkurencyjnych egzaminów (przede wszystkim TELC i TOEIC, ale nie tylko) egzamin CAE charakteryzuje się stosunkowo trudnym formatem. Większe są też tutaj chyba wymagania względem kandydata, jeśli chodzi o poprawność językową oraz bardziej "twórcze" posługiwanie się językiem. Innymi słowy CAE (a w jeszcze większym stopniu CPE) to jeden z "ambitniejszych egzaminów", dokładnie sprawdzający umiejętności językowe kandydata i zmuszający go do osiągnięcia wszechstronnego, wysokiego poziomu.

Jaki z tego wniosek? Jeśli jesteś ambitny i chcesz naprawdę dobrze opanować język angielski, CAE to logiczny krok na Twojej drodze rozwoju. Z drugiej strony, jeśli z jakiś względów praktyczno-formalnych potrzebujesz po prostu "certyfikatu" z języka angielskiego, zastanów się, czy nie lepiej podejść do łatwiejszego egzaminu, jeśli tylko jego uznawalność okaże się dla Ciebie wystarczająca.

 

Szczegółowe informacje o egzaminie Certificate in Advanced English (za Cambridge ESOL)

Kursy grupowe do CAE - szkoła językowa English 4 You!

Kursy przygotowujące do CAE - szkoła językowa Prestige School of English Kielce

 

 

 

Zobacz też/Na skróty:
szkoły językowe Kielce zajęcia indywidualne korepetycje konwersacje
szkoła języka angielskiego Kielce kursy do CAE
szkoły języka angielskiego Kielce
szkoła języka angielskiego Kielce kursy do FCE
nauka j. angielskiego Kielce przygotowanie do Proficiency
szkoła języka Kielce certyfikaty językowe
kursy językowe Kielce angielski dla firm
nauka języka angielskiego Kielce - kursy gramatyczne
kursy języka angielskiego Kielce - przygotowanie do egzaminu TOEFL
angielski lekcje prywatne Kielce