Egzamin CPE (Certificate of Proficiency in English)

Patrz też:
Dlaczego warto?
Jak przygotowuję do certyfikatów?
Moim zdaniem...
Ogólnie, czyli pytania i odpowiedzi
Zestawienie najpopularniejszych certyfikatów z języka angielskiego

 

Jeśli chciałbyś przygotowywać się u mnie indywidualnie do egzaminu CPE, patrz tutaj.

Jeśli jesteś spoza Kielc i chciałbyś, żebym Cię uczył za pośrednictwem skype, patrz tutaj.

 

W skrócie:

CPE to najbardziej zaawansowany sposród ogólnojęzykowych egzaminów Cambridge ESOL. Stosunkowo niewiele osób może się nim legitymować (w porównaniu do CAE a już zwłaszcza w porównaniu do FCE), stąd też wiąże się z nim całkiem spory prestiż. Jeśli chodzi o uznawalność to można ją uznać za niemal kompletną (pomijając przypadki w których wymagany jest TOEFL lub IELTS), aczkolwiek warto zaznaczyć, iż w większości instytucji w sensie formalnym posiadanie certyfikatu proficiency nie daje nam już dużo więcej niż posiadanie certyfikatu advanced.

Sesje organizowane są w centrach egzaminacyjnych British Council przeważnie 3-4 razy roku - w kwietniu, czerwcu i grudniu. W Kielcach centrum egzaminacyjne znajduje się obecnie przy WSEiP na ul. Jagielońskiej (poprzednio była nim szkoła językowa International House).

Według standardów CEFR poziom egzaminu Certificate of Proficiency in English to C2 - a więc najwyższa ranga w ramach tzw. "poziomu biegłości". Trzeba zdawać sobie sprawę, iż pomimo bardzo podobnego formatu, egzamin CPE jest trudniejszy niż CAE, nie mówiąc już o FCE, od którego dzieli go przepaść.

Egzamin CPE, podobnie jak FCE i CAE składa się z pięciu modułów - reading comprehension (rozumienie tekstu pisanego) - 1 godzina 30 min, use of English (zintegrowane testy gramatyczno-leksukalne) - 1 godzina 30 min, writing (pisanie) - 2 godziny, listening comprehension (rozumienie tekstu słuchanego) - 40 min oraz speaking (mówienie) - 19 min.

Aby zdać egzamin na najniższą pozytywną ocenę - "C" - musisz uzyskać przynajmniej 60% punktów z całości (natomiast nie ma wymogu uzyskania 60% dla każdego modułu z osobna). Moim skromnym zdaniem nie warto jednak przystępować do egzaminu, jeśli nie czujesz że jesteś w stanie uzyskać przynajmniej 75% i ocenę B. Zważywszy, że kolejne 5% da Ci już najwyższą ocenę "A", warto chyba od początku mierzyć wyżej.

W porównaniu do wielu konkurencyjnych egzaminów (przede wszystkim TELC i TOEIC, ale nie tylko) egzamin CPE (podobnie jak CAE) charakteryzuje się stosunkowo trudnym formatem. Jeszcze większe są też tutaj chyba wymagania względem kandydata, jeśli chodzi o poprawność językową oraz bardziej "twórcze" posługiwanie się językiem. Innymi słowy CPE to jeden z "ambitniejszych egzaminów", dokładnie sprawdzający umiejętności językowe kandydata i zmuszający go do osiągnięcia wszechstronnego, wysokiego poziomu.

Jaki z tego wniosek? Jeśli jesteś ambitny i chcesz naprawdę dobrze opanować język angielski, CPE to finałowy, wieńczący dzieło krok na Twojej drodze rozwoju. Z drugiej strony, jeśli z jakiś względów praktyczno-formalnych potrzebujesz po prostu "certyfikatu" z języka angielskiego, zastanów się, czy nie lepiej podejść do łatwiejszego egzaminu, jeśli tylko jego uznawalność okaże się dla Ciebie wystarczająca. Z kolei, musisz mieć też świadomość, iż w pewnych szczególnych przypadkach i tak, niezależnie od prestiżu jakie niesie ze soba CPE, wymagane są specjalistyczne certyfikaty, jak na przykład, "akademicko-nostryfikacyjne" IELTS czy TOEFL.

 

Szczegółowe informacje o egzaminie Certificate of Proficiency in English (za Cambridge ESOL)

Kursy grupowe do CPE - szkoła językowa English 4 You!

Kursy przygotowujące do CPE - szkoła językowa Prestige School of English Kielce

 

 

 

Zobacz też/Na skróty:
szkoły językowe Kielce zajęcia indywidualne korepetycje konwersacje
szkoła języka angielskiego Kielce kursy do CAE
szkoły języka angielskiego Kielce
szkoła języka angielskiego Kielce kursy do FCE
nauka j. angielskiego Kielce przygotowanie do Proficiency
szkoła języka Kielce certyfikaty językowe
kursy językowe Kielce angielski dla firm
nauka języka angielskiego Kielce - kursy gramatyczne
kursy języka angielskiego Kielce - przygotowanie do egzaminu TOEFL
angielski lekcje prywatne Kielce