lekcje próbne

Zestawienie popularnych certyfikatów z języka angielskiego

Nowość - kursy przygotowujące do egzaminów IELTS oraz TOEFL w Kielcach!

Patrz też:
Dlaczego warto?
Jak przygotowuję do certyfikatów?
Moim zdaniem...
Ogólnie, czyli pytania i odpowiedzi

 

Jeśli chciałbyś przygotowywać się u mnie indywidualnie do certyfikatu językowego, patrz tutaj.

Jeśli jesteś spoza Kielc i chciałbyś, żebym Cię uczył za pośrednictwem skype, patrz tutaj.

Jeśli jesteś zainteresowany prowadzonym przeze mnie (we współpracy z Prestige School of English Kielce kursem grupowym do egzaminu IELTS patrz tutaj.

Jeśli jesteś zainteresowany prowadzonym przeze mnie (we współpracy z Prestige School of English Kielce kursem grupowym do egzaminu TOEFL patrz tutaj.

 

Uwaga! Poniższe zestawienia koncentruje się przede wszystkim na egzaminach stworzonych przez trzy wiodące instytucje - amerykański Educational Testing Service, brytyjski Cambridge ESOL oraz niemiecki TELC GMBH. Wymieniam również dość popularne w Polsce LCCI. Oczywiście, pełna lista wszystkich dostępnych w Polsce (i poza nią) egzaminów z języka angielskiego zarówno ogólnych jak i branżowych musiała by być znacznie dłuższa. Moim zdaniem jednak warto wybrać certyfikat jak najszerzej uznawalny i rozpoznawalny.

 

Egzaminy ETS
      TOEIC
      TOEFL

Egzamin TELC

Egzaminy Cambridge ESOL
      FCE,  CAE oraz CPE
      IELTS
      BEC

 

Egzaminy ETS

TOEIC to niezwykle interesująca, choć stosunkowo mało jeszcze popularna w Kielcach opcja, którą od pewnego czasu próbuję wylansować w ramach Prestige School. W kategoriach globalnych, biorąc pod uwagę ilość zdających, jest to bezwzględnie najbardziej popularny egzamin z języka angielskiego na świecie. Teoretycznie jest egzaminem biznesowym, czy też raczej należałoby powiedzieć "testującym znajomość języka angielskiego w środowisku pracy", ale na pewno jest bardziej uniwersalny niż BEC czy LCCI.

więcej o certyfikacie TOEIC

Moim zdaniem
TOEIC jest stosunkowo łatwym egzaminem (mam na myśli sam format egzaminu, nie poziom języka!), względnie tanim i możesz go zdać na miejscu w szkole językowej w której jestem dyrektorem metodycznym:). To chyba najbardziej bezproblemowy sposób na uzyskanie prestiżowego certyfikatu z języka angielskiego. O ile Twoje potrzeby nie są bardziej specyficzne, gorąco Ci go polecam.

Moi klienci moga zdawać egzamin TOEIC na preferencyjnych warunkach w ośrodku egzaminacyjnym Prestige School Of English w Kielcach.

TOEFL to egzamin bardziej specjalistyczny, z założenia testujący znajomość języka angielskiego w środowisku akademickim. W chwili obecnej występuje w wersji internetowej. Najwygodniej zdać go w Warszawie - sesje w ośrodku ETS organizowane są niemal co tydzień.  Jeśli chodzi o szeroko rozumianą uznawalność, kto wie czy to właśnie TOEFL nie ma (zwłaszcza poza Europą) największego ciężaru gatunkowego.

więcej o certyfikacie TOEFL

Moim zdaniem
Osoby które przystępują do TOEFL przeważnie doskonale wiedzą, czemu to robią. Jest to egzamin, który najczęściej zdaje się w ściśle okreśłonym celu - na przykład chcemy studiować lub pracować w swoim zawodzie w USA, i ten własnie egzamin zapewnia nam największą uznawalność.

 

TELC
The European Language Certificates stały się ostatnio niezwykle popularne w naszym kraju. Nawiązują bezpośrednio do Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, zatwierdzonego przez Radę Europy. W Kielcach można przystąpić do egzaminu TELC w wybranych ośrodkach, między innymi w Prestige School of English. Formatem TELC jest dość zbliżony do egzaminów Cambridge ESOL, ale mniej nastawiony na gramatykę i struktury języka, a bardziej na komunikację, przez co, w powszechnym mniemaniu uznawany za łatwiejszy i bardziej przyjazny dla zdającego.

dowiedz się więcej o egzaminie TELC

Moim zdaniem
Niewwątpliwą zaletą egzaminu TELC jest fakt, iż można zdawać go obecnie na 5 poziomach zaawansowania (w tym również na poziomie bardzo podstawowym) oraz w kilku wariantach, np. TELC School dla uczniów w wieku 12-16 lat, TELC Business, TELC Technical dokumentający znajomość słownictwa techniczego oraz TELC Hotel & Restaurant dla branży turystycznej. Najbardziej europejski pośród wszystkich certyfikatów i bardzo popularny wśród pracowników wielu instytucji (głównie państwowych ale nie tylko). Dobra uznawalność, niezbyt trudny i skomplikowany format samego egzaminu. Myślę, że warto go polecić jako alternatywę względem egzaminów Cambridge.

 

Egzaminy Cambridge ESOL

FCE (First Certificate in English), CAE (Certificate in Advanced English) oraz CPE (Certificate of Proficiency in English).
Bezwzględnie najbardziej popularne w naszym kraju (można się zastanawiać, czy słusznie, niemniej jednak fakt pozostaje faktem, iż wciąż są najbardziej rozpoznawalne). W ciągu roku są trzy sesje - wiosną, latem i zimą, egzamin można zdawać w licencjonowanych ośrodkach we wszystkich większych miastach w Polsce (w Kielcach w International House). Wszystkie trzy egzaminy mają zbliżony format (rozumienie tekstu czytanego, słuchanego, pisanie, struktury językowe i mówienie) i uchodzą za  trudniejsze od innych egzaminów na teoretycznie porównywalnym poziomie językowym. Niezła uznawalność w Polsce i Europie, na świecie jednak więcej ma się chyba do powiedzenia z certyfikatami amerykańskimi (TOEFL, TOEIC). Certyfikatom Cambridge ESOL przybyła ostatnio spora konkurencja nie tylko ze strony egzaminów ETS (TOEIC, TOEFL), ale również ze strony TELC, który, choć podobny w formacie, jest bardziej nastawiony na komunikację i uchodzi za łatwiejszy do zdania.

Więcej o certyfikatach FCE, CAE i CPE

Moim zdaniem
Nieco przecenione, choć oczywiście ich uznawalności (przynajmniej w Polsce) trudno cokolwiek zarzucić. FCE w dzisiejszych czasach to już żaden prestiż - ja chyba wolałbym od razu pokusić się o CAE. Zastanów się, czego najbardziej potrzebujesz, i jakim chciałbyś osiągnąć to kosztem. Jeśli, na przykład, planujesz karierę w szeroko pojętym biznesie czy służbie cywilnej, TOEIC będzie chyba lepszym rozwiązaniem. Jeśli jesteś, dajmy na to, stomatologiem i pragnąłbyś pracować za granicą - kto wie, czy nie łatwiej skoncentrować się na stosunkowo prostej Linguaramie. Z drugiej strony, jeśli zamiarzasz pracować w szkolnictwie państwowym lub prywatnym jako nauczyciel języka angielskiego, to docelowo polecałbym Ci właśnie Proficiency. Gdybyś przyszedł do szkoły językowej, którą kieruję i chciał się zatrudnić jako lektor, to właśnie posiadanie CPE zrobiłoby na mnie najbardziej pozytywne wrażenie (zdecydowanie bardziej pozytywne niż dyplom licencjata niejednej uczelni). Polecałbym ci również przygotowywanie się do certyfikatów Cambridge ESOL, jeśli jesteś ambitny, lubisz się uczyć i chciałbyś możliwie wszechstronnie rozwinąć i przetestować swoją znajomość języka angielskiego.

IELTS
Egzamin Cambridge ESOL, powstał jako konkurencja do ETS-owskiego TOEFL i jest do niego bardzo podobny, jeśli chodzi o format i procedury. Również można go zdawać przynajmniej trzy razy w miesiącu w Warszawie i Krakowie.

Moim zdaniem
Jeśli już potrzebujesz certyfikatu "akademickiego"  lub "nostryfikacyjnego", to jednak polecałbym Ci TOEFL. Nie dość, że jest tańszy, to jeszcze, poza Europą, raczej bardziej uznawalny od IELTS.

BEC
Kolejny egzamin Cambridge ESOL, testujący znajomość biznesowego języka angielskiego. Można go zdać na 3 poziomach - Preliminary, Vantage i Higher. Egzaminy przeprowadzane są 2 razy do roku w wybranych centrach egzaminacyjnych.

Moim zdaniem
Podobnie jak w przypadku IELTS, polecałbym Ci bardziej uniwersalny, tańszy i bezproblemowy odpowiednik ETS czyli TOEIC. Opcjonalnie możesz też rozważyć nieco bardziej niszowe, niemniej jednak prestiżowe LCCI.

 

 

 

Zobacz też/Na skróty:
szkoły językowe Kielce zajęcia indywidualne korepetycje konwersacje
szkoła języka angielskiego Kielce kursy do CAE
szkoły języka angielskiego Kielce
szkoła języka angielskiego Kielce kursy do FCE
nauka j. angielskiego Kielce przygotowanie do Proficiency
szkoła języka Kielce certyfikaty językowe
kursy językowe Kielce angielski dla firm
nauka języka angielskiego Kielce - kursy gramatyczne
kursy języka angielskiego Kielce - przygotowanie do egzaminu TOEFL
angielski lekcje prywatne Kielce